Dlaczego musimy jeść za dużo

Jeśli odpowiadająca potrzebom organizmu kaloryczność posiłków nie może być podstawowym wyznacznikiem stosowanej diety, postarajmy się tak zaplanować sposób odżywiania, aby była rezultatem diety, właściwej pod względem składu
Pewnie każdemu z nas zdarzyła się historia, że wstając od stołu nie był w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mogłem tyle zjeść? Nie jest dla nas problemem zjedzenie nawet 1000 kalorii ponad rzeczywiste potrzeby organizmu.Co powoduje, że jemy za dużo i jakie ma to skutki?
/ 02.11.2009 15:15
Jeśli odpowiadająca potrzebom organizmu kaloryczność posiłków nie może być podstawowym wyznacznikiem stosowanej diety, postarajmy się tak zaplanować sposób odżywiania, aby była rezultatem diety, właściwej pod względem składu

Mimo że zdajemy sobie sprawę, że niezdrowo jest jadać więcej niż organizm potrzebuje (biorąc pod uwagę aktywność fizyczną i umysłową – pracujący mózg zużywa prawie 25% ogólnej ilości kalorii), to najczęściej nie potrafimy dostrzec związku naszych rzeczywistych potrzeb energetycznych z ilością i rodzajem pożywienia, które zjadamy. Za bardziej oczywistą uważamy zależność wzmożonego apetytu od stanu zdenerwowania lub gorszego samopoczucia.

Zobacz także: Jak najlepiej spalić zbędne kalorie?

Nadwyżki kalorii a tkanka tłuszczowa

Pewnie często nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy dwukrotnie przekraczamy należną nam dobową porcję kalorii. Jednak i mniejsze nadwyżki, jeśli zdarzają się zbyt często, zaczynają zamieniać się w tkankę tłuszczową. Aby później obniżyć wagę, musimy zacząć bardzo skrupulatnie liczyć kalorie. Nie jest to proste zadanie, a jeśli w obliczeniach zdarzają się błędy, nie zdołamy tego od razu odczuć i dopiero waga poinformuje nas o popełnionych wykroczeniach. Problem polega na tym, że nasz organizm nie dysponuje żadnym skutecznym mechanizmem, który kontrolowałby ilość zjedzonych kalorii i po uzupełnieniu ich niezbędnej ilości, odbierał nam apetyt. Zaobserwować możemy nawet odwrotne zjawisko. Na przykład, po zjedzeniu kawałka tortu, który dostarcza takiej dawki kalorii, jaka powinna wystarczyć na kilka godzin ciężkiej pracy, tylko na krótko pojawia się wrażenie sytości, a zaraz potem znowu czujemy się głodni.

Odżywianie strukturalne

Jeśli odpowiadająca potrzebom organizmu kaloryczność posiłków nie może być podstawowym wyznacznikiem stosowanej diety, postarajmy się tak zaplanować sposób odżywiania, aby była rezultatem diety, właściwej pod względem składu.

Zobacz także: Lista pokarmów zalecanych w diecie strukturalnej

Stosując odżywianie strukturalne, nie zaczynaj od pytania, ile to ma kalorii, ale od wyjaśnienia, w jakim stopniu pokarm, na który się decydujesz, pokrywa zapotrzebowanie organizmu na najważniejsze składniki odżywcze. 

Jeśli tkanki twojego ciała otrzymają wszystkie niezbędne do odnawiania ich struktury składniki, to nie będziesz miał ochoty na zbędne kalorie. Dopóki brakuje choć jednego pierwiastka, twój system trawienny będzie aktywny i będzie zmuszał cię do jedzenia, żeby zdobyć to, czego potrzebuje organizm. Jeśli w obfitym, ale niepełnowartościowym pożywieniu nadal nie będzie brakującego związku, nie poznasz wrażenia prawdziwej sytości, bez względu na ilość zjedzonych kalorii.