Dlaczego nie chudniesz?

Odchudzanie /fot.Fotolia fot. sxc.hu
Problemem w utracie zbędnych kilogramów nie zawsze musi być zbyt obfity jadłospis. Czasem przeszkodą może być wiek, niewłaściwe leki czy nasze zdrowie. Zobacz, co może wpływać na zahamowanie spadku wagi.
/ 09.03.2012 08:06
Odchudzanie /fot.Fotolia fot. sxc.hu

Lepiej raz, a dobrze

Sondaże dotyczące noworocznych postanowień Polaków jednoznacznie wskazały, że większość z nas planuje zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o zgrabną sylwetkę. Zanim przystąpimy do realizacji tych obietnic, warto sprawdzić czy nasz organizm jest na to gotowy. Niekiedy bowiem stosowanie rozmaitych kuracji odchudzających, prowadzonych bez konsultacji ze specjalistą, kończy się niepowodzeniem i frustracją. Przyczyny problemów ze spadkiem wagi są różne, a w ich rozpoznaniu może nam pomóc tylko konsultacja dietetyczna lub lekarska. Pamiętajmy również, że wielokrotne rozpoczynanie procesu odchudzania powoduje znaczne spowolnienie metabolizmu i oddala nas od upragnionych efektów.

Zobacz też: Sprawdź kalorie w jedzeniu

Gdy zdrowie i wiek stają na przeszkodzie

Problemy ze spadkiem wagi powinny być dla nas niepokojącym sygnałem dotyczącym naszego stanu zdrowia i kondycji organizmu. - Jeśli kilogramy spadają bardzo opornie, warto wykonać  badania w kierunku chorób tarczycy (TSH, T3, T4), powinniśmy też sprawdzić kondycję naszych nerek oraz gospodarkę hormonalną. Proces utraty wagi jest związany z wieloma przemianami zachodzącymi w organizmie człowieka, przebieg każdej z tych przemian może być zakłócony przez różne czynniki. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in. wiek. Wraz z upływem lat tempo procesów metabolicznych spada, co predysponuje do gromadzenia się zbędnych kilogramów. Z kolei okres dojrzewania wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, które są powodem gromadzenia płynów metabolicznych w organizmie, a co za tym idzie - wzrostu wagi.

Uwaga na leki

Na zwiększoną masę ciała mają wpływ również przebyte choroby. Mogą to być zaburzenia hormonalne, choroby o podłożu alergicznym, psychicznym, a także insulinooporność (jest przyczyną zaburzeń wchłaniania węglowodanów i zaburzeń metabolizmu kwasów tłuszczowych). Spowalnianie spadku wagi wywołują również zażywane leki. Każda zmiana lub wprowadzenie określonej dawki leków hormonalnych jest zazwyczaj przyczyną wzrostu masy ciała. Podobne działanie wykazują leki przeciwhistaminowe oraz sterydy stosowane w leczeniu astmy i chorób alergicznych, a także antydepresanty stosowane w leczeniu chorób psychicznych.

Zobacz też: Dlaczego lubimy słodycze?

Źródło: Informacja prasowa (Naturhouse) / PZ

Redakcja poleca

REKLAMA