Jaja w diecie strukturalnej

Ile jaj spożywać w ciągu tygodnia? Jakie wartości odżywcze mają jaja? Zobacz przepis na wykorzystanie jaj w diecie strukturalnej!

jaja w diecie strukturalnej

Fot. Fotolia

Jajka w diecie strukturalnej – źródło wartościowego białka

Jajka są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy.  W zawartym tłuszczu istotną część stanowią fosfolipidy, które są kluczowymi związkami niezbędnymi do życia.

Głównym fosfolipidem jest lecytyna, niezbędna do sprawnego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Ma ona też korzystny wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu.

Częścią lecytyny zawartej w jaju jest cholina, której potrzebujemy do regeneracji wątroby. Jajka zawierają wapń, żelazo, cynk, mangan, witaminy z grupy B, kwasy omega-3 Żółtko jest cennym źródłem witamin A, D oraz E. Natomiast jaja nie zawierają witaminy C.

Najbardziej wartościowe są jajka gotowane na miękko, kiedy żółtko jest w postaci półpłynnej, a całe białko równomiernie ścięte. Nie powinno spożywać się surowych jaj, gdyż zawierają awidynę, która zaburza przyswajanie biotyny (witaminy H).

Pomimo złej opinii o jajkach nie powinniśmy ich unikać i bez obaw można spożywać 4-5 w tygodniu.

Zobacz także: Cholesterol w jajku – fakty i mity

Omlet z pieczarkami lub soczewicą

Przepis na jedną porcję około 320 kcal

Składniki:

  • 2 jaja
  • łyżka oliwy
  • 2-3 łyżki mleka
  • 200g pieczarek
  • sól, pieprz

Pieczarki kroimy i smażymy na łyżce oliwy; studzimy. Jajka dokładnie roztrzepać widelcem lub mikserem na jednolitą masę, posolić i dodać pieprzu. Dodajemy pieczarki i wylewamy masę na rozgrzaną patelnię. Kiedy masa zetnie się przewracamy szeroką łopatką na drugą stronę.

Zamiast pieczarek możemy użyć według upodobań innych składników np. zielonego groszku, gotowanej soczewicy, pomidorów z cebulą lub dowolnych warzyw.

Zobacz także: Jak czytać oznakowanie jaj?

Redakcja poleca

REKLAMA