Jak i co jeść, aby nie czuć wieczorem głodu i spać spokojnie?

Ostatni posiłek przed snem, powinien zawierać węglowodany złożone (wolno się "rozkładają", zatem dłużej trwa nasycenie)
Czujesz ssanie w żołądku przed zaśnięciem? A może nie odczuwasz głodu, bo jest on "uśpiony", ale w Twoim organizmie rośnie stężenie adrenaliny, przez co jesteś rozdrażniony, pobudzony i nie możesz zasnąć? Co i jak jeść, żeby uniknąć tych objawów i cieszyć się spokojnym snem? Jak pokonać uczucie głodu przed snem?
/ 03.10.2016 19:08
Ostatni posiłek przed snem, powinien zawierać węglowodany złożone (wolno się "rozkładają", zatem dłużej trwa nasycenie)

Bardzo częstym powodem bezsenności jest głód. Nie musi on być odczuwany typowo, jako reakcja fizjologiczna na brak pokarmu w żołądku, pojawiający się "ssaniem" lub nawet bólem! Ze względu na prawdopodobne zachwianie stężenia glukozy we krwi i paralelne działanie na ośrodki: głodu i sytości w przysadce mózgowej, głód, będąc "uśpionym" powoduje wówczas niestabilność w funkcjonowaniu hormonów żołądkowo-jelitowych. Wzrasta stężenie adrenaliny, co niesie ze sobą: niepokój, rozdrażnienie, pobudzenie, "kłębienie" myśli, a nawet brak koncentracji. Dodatkowo dołącza świadomie generowany stres z powodu już samych objawów głodu.

Jak i co zatem jeść?

1. Zdecydowanie i bezsprzecznie muszą to być posiłki w regularnych odstępach czasu (3-4 godzin). Na to, jak organizm czuje się pod koniec dnia ma wpływ nie tylko ostatni posiłek, ale wszystkie. Jeśli będą one rozłożone równomiernie i dobrze zbilansowane, problem zjedzenia ostatniego 2,5-3 godziny przed snem zniknie.

2. Ostatni posiłek przed snem, powinien zawierać węglowodany złożone (wolno się "rozkładają", zatem dłużej trwa nasycenie). Dostarczyć je można z:

  • produktów zbożowych (pełnoziarniste pieczywo na naturalnym zakwasie, płatki zbożowe, kasze, razowe makarony),
  • warzyw (zwłaszcza surowe - duża zawartość błonnika pokarmowego),
  • nasion roślin strączkowych.

3. Białko - połączone z węglowodanami złożonymi "wycisza" organizm, zapewniając korzystne uzupełnianie się aminokwasów. Ponadto "podkręca" metabolizm.

4. Posiłek wieczorny nie powinien zawierać cukrów prostych (zawartych m.in. w dżemach, miodzie, słodyczach, cukrze spożywczym, owocach).

Zobacz także: Jak schudnąć bez głodowania?

5. Uwaga na tyraminę (czerwone mięso, żółte i pleśniowe sery, sos sojowy, czekolada, słodzik, marynowane, wędzone i solone ryby, kawior, przejrzałe owoce, np. cytrusowe) - pobudza wydzielanie adrenaliny, która utrudnia zasypianie.

6. Unikanie potraw obfitych w tłuszcz, smażonych, grillowanych, marynowanych i obficie przyprawionych będzie także dobrym krokiem w dobry sen.

7. Nie należy popijać w trakcie kolacji. Wówczas następuje rozcieńczanie pokarmu i soków żołądkowych, co przyczynia się do szybszego podnoszenia stężenia glukozy we krwi. Zasada: im szybciej wzrasta, tym szybciej się obniża, zatem prędzej odczuwany jest wówczas głód.

8. Tuż przed snem organizm można wyciszyć ciepłym naparem z serdecznika, lawendy bądź melisy.

Warto zadbać o spokój żołądka, który może z lekkim niedosytem, ale nie z trapiącym, ściskającym głodem będzie się regenerował przez noc, odtąd nieznającą bezsenności.

 Masz problem z nadwagą albo niedowagą? Nie wiesz, jak dobrać odpowiednie składniki do swojej diety? Zapytaj eksperta. Wyślij pytanie na adres lifestyle@infornext.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA