Jak zachować dobrą figurę i zapobiec przejedzeniu podczas świąt?

Podczas świąt trudno powstrzymać się od spróbowania choćby po troszeczku każdego z dań. Skutkuje to przejedzeniem i przybraniem na wadze. Dowiedz się, jak zachować dobrą figurę i zapobiec przejedzeniu podczas świąt?
/ 03.10.2016 20:09

Świąteczne wypieki.

Dwie lub trzy potrawy świąteczne mogą mieć nawet do 7000kcal a to już w zupełności wystarczy, żeby przytyć kilogram. Spalenie tego nie jest takie łatwe, dlatego warto stosować kilka zasad:

1. Zjedz pełnowartościowe śniadanie.

Śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia, ale podczas świąt nie musi ono być największym. Jego wielkość zależy od tego, co zamierzasz zjeść później. Jeżeli planujesz syty obiad na śniadanie zjedz lekko i smacznie wybierając np. kromkę chrupkiego pieczywa z plasterkiem wędliny, sałatkę albo ser biały z dodatkiem warzyw.

2. Zanim usiądziesz do świątecznego posiłku, wybierz mniejszy talerz.

Będziesz miała wrażenie, że porcja jest większa.

3. Umiar - najważniejsze słowo podczas świąt.

Ważne jest, aby się nie przejadać. Próbuj wszystkiego po trochu, nie zapychaj się jedną potrawą do uczucia sytości, bo będziesz czuć się źle i ociężale.

4. Jedź powoli i dobrze gryź.

Dzięki temu zjesz mniej i dodatkowo łatwiej strawisz posiłek. Nie będziesz czuła nadmiaru w żołądku.

5. Zachowaj codzienny rytm posiłków.

Jedz jak zwykle 4-5 posiłków. Unikniesz wtedy napadów głodu oraz nie będziesz miała ochoty na większe ilości jedzenia.

6. Staraj się wybierać jedzenie, które ma dużą wartość odżywczą.

Najlepsze będą sałaty, chude mięso, pełnoziarniste pieczywo. Na początku posiłku możesz zjeść warzywną sałatkę, co sprawi, że zjesz mniej bardziej kalorycznych potraw. Jedz z umiarem wszelkie tłuste mięsa i ryby, wybieraj ciasta z lżejszym kremem.

7. Pij dużo płynów.

Warto pamiętać o dostarczaniu dużej ilości płynów podczas świąt, by wypłukiwać wszelkie szkodliwe produkty przemiany materii. Jeżeli nie lubisz wody, możesz dodać do niej cytryny albo miodu, dobrym rozwiązanie będą także herbaty: zielona, czerwona, miętowa, które sprawią lepsze trawienie i nie podrażnią żołądka.

8. Unikaj alkoholu.

Pijąc alkohol tracimy kontrolę nad tym, co nakładamy na talerz. Alkohol to puste kalorie, które mogą tylko podrażnić nasz żołądek oraz spowolnić proces trawienia. Zamiast alkoholu możesz wypić rozgrzewającą herbatę z dodatkiem imbiru, cynamonu i goździków.

9. Aktywność fizyczna.

Podczas świąt ważny jest także ruch. Pamiętaj, że kalorie zawarte w spożytych potrawach same się nie spalą. Zaproponuj rodzinie wypad na łyżwy, narty albo w domu grę planszową.

Zobacz również: Co i jak jeść, żeby nie przytyć w święta Bożego Narodzenia?

 

Co pomoże na przejedzenie?

Jeśli jednak nie mogłaś odmówić sobie kolejnego kawałka ciasta i masz teraz uczucie ciężkości w żołądku możesz zastosować kilka medykamentów:

• Herbaty dobre na wszystko. Zaparz sobie napar z ziół krawika, rumianku, dziurawca albo wypij zieloną lub czerwoną herbatę. Związki zawarte w tych ziołach pobudzą Twój układ trawienny oraz zapewnią lepsze wypróżnienie.

• Siemię lniane przyniesie ulgę jelitom. Ułatwi także wydalenie szkodliwych substancji z organizmu i zlikwiduje zgagę. Możesz zrobić kleik z nasion lnu albo dodać ziarna do jogurtu naturalnego.

• Środki z apteki. Warto zaopatrzyć się w żółciopędne i przeciwzapalne leki, które regulują uczucie pełności i niwelują bóle brzucha i wątroby.

• Moc przypraw kuchennych. Dodawaj je do potraw albo stosuj samodzielnie jako środek regulujący. Najlepsza będzie mieszanka z kminku i majeranku, którą popijesz szklanką przegotowanej wody.

Co zrobić jak nie udało się nam jednak utrzymać umiaru w jedzeniu podczas świąt i zauważyliśmy dodatkowy kilogram w swojej wadze?

• Wróć do normalnego rytmu swoich posiłków. Nie stosuj diet ani głodówek, które na pewno nie pomogą Ci od razu schudnąć, a mogą tylko rozregulować proces przemiany materii. Jedz 4-5 posiłków najlepiej w odstępach, co 3-4 godziny, pamiętaj także o wzmożonej aktywności fizycznej.

• Jeżeli zostało Ci sporo potraw po świętach, nie dojadaj ich od razu. Poczęstuj bliskich i rodzinę, część możesz zamrozić. Nie sugeruj się zasadą: nic nie może się zmarnować, bo będziesz jadła w nadmiarze i potem ciężko będzie Ci zmienić swój jadłospis.

• Jedz jak najwięcej lekkich potraw oraz uzupełniaj ilość płynów w organizmie. Wybieraj surówki, warzywa duszone i gotowane, owoce oraz ich przetwory. Chude mięsa i ryby będą najlepszym rozwiązaniem na zdrowy i pożywny obiad.

Zobacz również : Jak się pozbyć zbędnych kilogramów?

Redakcja poleca

REKLAMA