Mrożonki - jeść czy nie jeść?

Groszek cukrowy gotujemy przez kilka minut.
Przeciętny Polak zjada ok. 150 kg warzyw i owoców rocznie, natomiast Grek ok. 400 kg. Przez większą część roku nie mamy możliwości jedzenia świeżych warzyw oraz owoców, więc zastępujemy je mrożonkami. Czy jednak mrożonki są zdrowe? Czy warto po nie sięgać?
Groszek cukrowy gotujemy przez kilka minut.

Zamrażanie jest jedną z metod przygotowania żywności do długiego przechowywania. Polega na obniżeniu temperatury produktu poniżej punktu krioskopowego (od -18 do -30 stopni C). Opóźnia ono psucie się produktów spożywczych poprzez zmniejszanie aktywności enzymów, które biorą udział w procesach prowadzących do zepsucia oraz zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów (poprzez przemianę wody w lód tracą one naturalne środowisko rozwoju).

Jakość mrożonek

Na jakość produktu ma wpływ wiele czynników, m.in.:

  • jakość surowca użytego do produkcji,
  • odpowiednie warunki procesu produkcji, przechowywania, dystrybucji i sprzedaży,
  • zachowanie odpowiednich warunków przechowywania w domu,
  • rozmrażanie przed spożyciem.

Wartość odżywcza

Sole mineralne, cukry proste, kwasy organiczne oraz elementy śladowe podczas zamrażania nie ulegają istotnym zmianom. Ich straty mogą pojawić się jedynie w fazie obróbki wstępnej.

Charakter chemiczny, początkowa zawartość w surowcu oraz parametry zamrażania i przechowywania wpływają na straty witamin podczas zamrażania. Największe straty występują zazwyczaj podczas zbyt długiego przechowywania przed przerobem oraz w procesie blanszowania warzyw. Straty witaminy C są stosunkowo niewielkie i wynoszą 10-20%. Mrożone owoce tracą witaminę A tylko w 5-10%, a mrożone warzywa w 20-30%.

Zobacz także: Jakie właściwości mają maliny?

Względną stabilność wykazuje niacyna i kwas pantotenowy, nieco mniejszą pirydoksyna, tokoferol i ryboflawina, najmniejszą tiamina. W wyniku procesu zamrażania następuję osłabienie aromatu i barwy w stosunku do produktu naturalnego. Nie znaleziono naukowego potwierdzenia hipotezy o pozytywnym wpływie zamrażania na wzrost przyswajalności niektórych mikro składników mrożonej żywności, m.in. żelaza, witamin grupy B, czy wartościowych frakcji albumin.

Mrożonki pod kontrolą

W III kwartale 2009 roku Inspekcja JHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów owocowych i warzywnych, skupiając się głównie na mrożonkach. Kontroli poddano 51 jednostek produkujących lub przechowujących mrożonki warzywne lub owocowe w Polsce.

Nieprawidłowości dotyczyły cech organoleptycznych, parametrów fizykochemicznych, niewłaściwego znakowania opakowań. W mieszankach wielowarzywnych dotyczyły one zmniejszonej lub zwiększonej niż deklarowana zawartości poszczególnych warzyw oraz dodatniego testu na obecność peroksydaz (powodują ciemnienie produktu w miarę przechowywania) i były to największe odkryte nieprawidłowości.

Zobacz także: Ile kalorii mają warzywa?

Niezwykle istotne jest utrzymanie oraz dążenie do poprawy jakości mrożonek, oferowanych do sprzedaży. A przeprowadzane kontrole przyczyniają się do poprawy jakości handlowej mrożonek oraz zwrócenie uwagi na odpowiednie warunki zarówno przechowywania, jak i ich transportu.

Zatem jeść czy nie jeść?

Mimo wielu czynników wpływających na jakość mrożonek powinniśmy wierzyć, że producenci stosują wszelkie możliwe starania by ich produkty były wykonywane z najwyższej jakości surowców, a procesy produkcji, przechowywania, transportu i sprzedaży są przeprowadzane w odpowiednich warunkach. Wysokiej jakości mrożonki, zarówno owocowe, jak i warzywne nie odbiegają znacząco od ich nieprzetworzonych odpowiedników. Korzystajmy zatem z mrożonek, nie zapominając, że powinnyśmy głównie bazować na świeżych, sezonowych owocach i warzywach.

Redakcja poleca

REKLAMA