Od czego zacząć walkę z nadwagą?

Racjonalna dieta jest lepsza od głodówki.
Walkę z nadwagą najlepiej rozpocząć od dokładnej analizy swojego dotychczasowego sposobu żywienia. Należy zastanowić się, jakie produkty można wyeliminować z codziennego jadłospisu, bądź jakimi je zastąpić. Pamiętajmy jednak, że nawet wtedy gdy zależy nam na utracie, niemalże, każdego grama, nasza dieta powinna być racjonalna.
/ 04.10.2010 11:17
Racjonalna dieta jest lepsza od głodówki.

Po pierwsze, aby zacząć stosować dietę w celu obniżenia masy ciała, musisz mieć racjonalny powód. Z racji młodego wieku, wskaźnik BMI (tzn. wskaźnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu podany w metrach) nie jest wiarygodny w sprawdzeniu czy Twoja masa ciała jest odpowiednia dla wzrostu i wieku. Konieczne jest odniesienie tej wartości do siatek centylowych. Możesz o pomoc poprosić nie tylko dietetyka, ale także Twojego lekarza, czy pielęgniarkę.

Jeżeli specjaliści stwierdzą, że Twoja masa ciała jest nieco za wysoka – jest to sygnał, że należy baczniej przyjrzeć się temu co jemy.

Krok pierwszy – regularność

Pierwszym krokiem jest uregulowanie pory posiłków. Każdy powinien spożywać 4-5 posiłków dziennie z przerwami nie dłuższymi niż 3,5 - 4 godziny. Regularność taka pozwoli przyzwyczaić Twój organizm do zastrzyku energii o określonych porach. W ten sposób, ciało przestanie magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Jadłospis

Codzienny jadłospis powinien charakteryzować się urozmaiceniem, zaś kaloryczność diety nie może być niższa niż 1500 kcal. Podstawowym źródłem energii powinny być produkty zbożowe, zawierające węglowodany złożone, czyli pieczywo ciemne i makarony, kasze oraz brązowy ryż. Nie należy zapomnieć o produktach białkowych, tj.: chudym nabiale, mięsach, jajach.

Zaleca się także niewielki dodatek tłuszczu w postaci margaryny, masła czy oleju lub oliwy. Do każdego posiłku należy dodać warzywa. Uważaj na owoce! Są one bogate w cukry proste, które spożywane bez umiaru, spowodują wzrost masy ciała, Owoce powinny znajdować się w 2-3 posiłkach w postaci surowej lub świeżych soków.

Czytaj też: Przepis na piękne włosy i paznokcie (jadłospis)

Napoje

Nie tylko ilość wypijanych napojów się liczy (nie może to być mniej niż 1,5l dziennie), ale także ich jakość. Złym wyborem są słodkie gazowane kolorowe napoje. Najkorzystniejsze dla organizmu jest wypijanie wody mineralnej. Możesz także wzbogacić dietę o świeżo wyciśnięte soki owocowe i warzywne.

Co wyeliminować z diety?

Warto zrezygnować z tłustych smażonych potraw, słodyczy oraz żywności typu „fast food” – pizza, frytki, hamburgery, itp. Możesz także ograniczyć słodzenie napojów.

Polecamy: Dieta na przytycie - jak zdrowo przybrać na wadze?

Sport

Wysiłek fizyczny jest wyjątkowo potrzebny młodemu organizmowi. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia fizyczne w połączeniu z właściwą dietą dadzą szybkie, tak bardzo oczekiwane, efekty.

6 „U” Bergera

Podsumowując, chciałabym zwrócić uwagę, iż głodówki i restrykcyjne diety, które można znaleźć niemal wszędzie – w internecie, kolorowych czasopismach - nie są i nigdy nie będą odpowiednim sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. W celu utrzymania właściwej masy ciała, a także zachowania zdrowia, przydatne jest stosowanie wskazówek prof. Bergera 6 „U”. Pamiętaj, że z Twoją dietą powinny się wiązać takie hasła jak: 

  1. U-rozmaicenie (posiłków) – które zapewni, że dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników;
  2. U-miarkowanie (w jedzeniu i piciu) – stosowanie diety wg określonych porcji (zapoznaj się z Piramidą Żywienia)
  3. U-regulowanie (systematyczność w jedzeniu) – polegające na spożywaniu 4-5 posiłków dziennie w odstępach czasu ok. 3 godzin;
  4. U-prawianie (np. sportu, działki) – czyli niezbędna codzienna aktywność fizyczna;
  5. U-nikanie (różnego rodzaju używek);
  6. U-śmiechanie.

Redakcja poleca

REKLAMA