Sól

Sól
Sól nie tylko poprawia smak tego, co jemy. Ma też właściwości konserwujące żywność i jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Sęk w tym, że sód i chlor, z których składa się sól to składniki mineralne, o których niedobór ciężko.
/ 16.09.2009 12:41
Sól

Mała ilość soli w zupełności wystarczy, by pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Sód i chlor regulują m. in. ciśnienie tętnicze, poziom płynów w organizmie, wchłanianie innych składników odżywczych i stanowią składową krwi i komórek naszego organizmu. Ich optymalna ilość to 0,5 g na dobę, a zapotrzebowanie zwiększa się jedynie w czasie niedoborów wynikających z pocenia się, karmienia piersią i miesiączki.

Zobacz także: Tabela przypraw - zastosowanie

Mimo małego zapotrzebowania okazuje się, że dziennie dostarczamy sobie parokrotnie więcej sodu, mianowicie od 2 do 6 g! Przyprawianie potraw solą stanowi 15% dziennego spożycia tego składnika. 10% jest w naturalny sposób obecne w żywności, a podczas jej produkcji i przetwarzania dodawane jest 75%. Najbardziej „zasolone” są konserwy, marynaty, wędliny, zupy w proszku i niektóre przyprawy.

Zamiast soli

Jej nadużywanie jest jedną z przyczyn zachorowalności na nadciśnienie tętnicze – chorobę cywilizacyjną. Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie. Może być też przyczyną zachorowań na nowotwory.

Ograniczmy dzienne spożycie soli do jednej płaskiej łyżeczki.

Zamiast soli zastosujmy:

  • naturalne, świeże i suszone zioła, mieszanki ziołowe i przyprawowe,
  • sól niskosodową,
  • większe ilości pieprzu,
  • sól morską.

Dużą pociechą jest to, że organizm szybko przyzwyczaja się do mniejszego spożycia sodu. Po ok. 2-3 miesiącach nie będziemy już musieli dosalać.

Zobacz także: Jak stosować zioła i przyprawy?

Redakcja poleca

REKLAMA