Uporządkuj swoją dietę - wskazówki

Dieta w zespole jelita drażliwgo przypomina dietę eliminacyjną. Powinniśmy jeść także mało, ale często.
Wybór odpowiedniej diety nie wystarczy, by zdrowo się odżywiać, budować dobre samopoczucie i tracić zbędne kilogramy. Do tego wszystkiego potrzebny jest plan działania, który uporządkuje dietę i ułatwi przyzwyczajenie się do nowych nawyków żywieniowych. Oto kilka wskazówek ułatwiających i uporządkowujących dietę.
/ 15.07.2011 11:46
Dieta w zespole jelita drażliwgo przypomina dietę eliminacyjną. Powinniśmy jeść także mało, ale często.

1. Stop dla słodkich napojów

Codzienne spożywanie słodkich napojów może zwiększać ryzyko nadwagi aż o 65%, ponieważ występujące w napojach sztuczne substancje słodzące, chociaż nie tuczą, to mogą pobudzać apetyt.

Mała zmiana: Słodkie napoje należy zastąpić wodą.

2. Regularne jedzenie 

Nieregularne jedzenie wiąże się ze spożywaniem większej liczby kalorii i wolniejszym ich zużywaniem. Dieta złożona z 6 regularnych małych posiłków dostarcza organizmowi właściwą ilość kalorii.

Mała zmiana: Należy jeść regularnie, czyli przerwy pomiędzy posiłkami nie mogą być dłuższe niż trzy, cztery godziny.

3. Pij zieloną herbatę

Zielona herbata ma tylko o połowę kofeiny mniej niż kawa, dlatego również działa na organizm pobudzająco. Zawiera również przyspieszające metabolizm katechiny.

Mała zmiana: Czarną herbatę należy zamienić na zieloną.

4. Grejpfruty obniża poziom insuliny

Jedząc trzy porcje grejpfrutów dziennie (każda składająca się z połowy owocu) przez dwanaście tygodni, możesz stracić ponad 1,5 kg. Grejpfrut pomaga obniżyć poziom insuliny. Wyrównany poziom insuliny to mniejszy apetyt i szybszy spadek wagi.

Mała zmiana: Słodkie przekąski należy zamienić na grejpfruta.

5. Białko zmniejsza apetyt

Wiele badań pokazuje, że podwojenie spożycia białka zmniejsza apetyt. Białko zwiększa wrażliwość mózgu na leptynę, hormon, który pobudza uczucie sytości.

Małą zmiana: Jedna trzecia każdego posiłku powinna być źródłem chudego białka.

Zobacz też: Czy diety mogą prowadzić do nadwagi?

6. Sen odchudza

Osoby, które śpią siedem do ośmiu godzin na dobę, są szczuplejsze od tych, które śpią tylko pięć lub sześć godzin. Kiedy jesteś pozbawiony snu, ciało produkuje więcej hormonów stresu, co może zwiększyć apetyt. 

Mała zmiana: 8 godzin snu to optymalna dawka odpoczynku dla organizmu, który w tym czasie ma szansę na pełną regenerację sił.

7. Z listą do sklepu

Lista zakupów chroni przed bezsensownym kupowanie produktów, które są zupełnie nie potrzebne. Ważne jest również, by na zakupy chodzić najedzonym i wypoczętym, wtedy nie zaopatrujemy się w zbędne produkty.

Mała zmiana: Do sklepu na zakupy należy chodzić z listą produktów, które chce się nabyć. i trzymaj się jej..

8. Chleb razowy w diecie

Dla utraty wagi decydujące znaczenie ma zwiększenie spożycia błonnika. Błonnik wypełnia żołądek i zmniejsza wchłanianie tłuszczu.
Zamiast białego pieczywa i żywności przetworzonej, wybieraj produkty pełnoziarniste takie jak brązowy ryż, makaron, razowe pieczywo, płatki zbożowe, otręby. 

Mała zmiana: Białe pieczywo należy zastąpić razowym.

9. Ciepła żywność nasyca

Ciepła żywność ma intensywniejszy smak i zapach. Efekt? Zapach wpływa na centrum sytości w mózgu, co sprawia, że wydaje ci się, że zjadłeś więcej niż w rzeczywistości. Gorące jedzenie spowalnia akt jedzenia, dzięki temu żołądek ma czas na wysyłanie sygnałów, że jest pełny.

Mała zmiana: Jedz ciepłe potrawy przynajmniej trzy razy dziennie.

10. Wybierz właściwe płatki

Płatki kukurydziane to puste kalorie, a te z dodatkiem lukru, miodu i rodzynek to prawdziwe bomby kaloryczne. Najlepsze są płatki zbożowe, ponieważ zawierają dużo błonnika i nie mają w swoim składzie żadnych słodkich dodatków.

Mała zmiana: Płatki kukurydziane należy zastąpić płatkami owsianymi, żytnimi bądź jęczmiennymi.

Polecamy: Błonnik, witaminy i minerały - przyjaciele zdrowego odchudzania

Autor: Agnieszka Kopacz, dietetyk

Redakcja poleca

REKLAMA