Czy grillowane potrawy są bezpieczne dla zdrowia?

Ile tłuszczu w diecie potrzebujemy?/fot. Fotolia
Świeże powietrze, luźna atmosfera oraz niepowtarzalny aromat grillowanych potraw sprawia, że chętnie wybieramy tę formę spędzania wolnego czasu. Jednak nie zapominajmy, że podczas grillowania w potrawach wytwarzają się szkodliwe substancje o działaniu rakotwórczym. Na szczęście zastosowanie kilku prostych zasad pozwala na obniżenie zawartości tych substancji w potrawach i zmniejszenie ich szkodliwości dla zdrowia.
Ile tłuszczu w diecie potrzebujemy?/fot. Fotolia

Porady techniczne

Najbezpieczniejsze dla zdrowia jest grillowanie na grillu elektrycznym, gdyż nie powoduje on powstawania szkodliwych substancji. Jeżeli jednak chcemy grillować na grillu węglowym należy przestrzegać poniższych zasad:

  • Przed rozpoczęciem grillowania oczyść dokładnie grill oraz ruszt z pozostałości przypalonego jedzenia oraz tłuszczu, ponieważ są one źródłem trujących substancji.
  • Do grillowania należy wykorzystywać jedynie węgiel drzewny (brykiet) lub drewno z drzew liściastych. Nie powinno się używać drewna z drzew iglastych, szyszek lub igieł, zawierających dużo żywic, gdyż ich spalanie powoduje uwolnienie szkodliwych substancji.

Zobacz także: Jak przygotować grilla?

  • Do rozpalania grilla nie nadają się także gazety, papier, kartony, dykty, lakierowane lub pomalowane drewno. Zawierają one lakiery oraz farby, które wydzielają toksyczne związki w czasie palenia.

  • Nie należy grillować potraw na otwartym ogniu. Poczekaj aż węgiel się rozżarzy.
  • Jeżeli używasz podpałki, wybieraj substancje naturalne, które spalają się całkowicie, bez wydzielania zapachów. Podpałka może być stosowana tylko na początku grillowania, gdy nie ułożyłeś jeszcze na ruszcie jedzenia. Gdy dokładasz podpałkę lub węgiel w trakcie grillowania, zdejmij potrawy z rusztu do momentu, aż grill znowu się rozżarzy.

Nie kładź grillowanych produktów bezpośrednio na ruszcie. Wykorzystaj specjalne aluminiowe tacki, w których zbiera się wyciekający z mięsa tłuszcz. Tłuszcz spadający na rozżarzone węgle wydziela szkodliwe substancje (bezno(a)piren), które następnie osadzają się z powrotem na mięsie. Na ruszcie możesz opiekać tylko produkty, które wymagają krótkiego czasu obróbki, np. chleb i niektóre warzywa (pieczarki, paprykę, cukinię).

  • Lepiej jest grillować potrawy w niższej temperaturze, a przez dłuższy czas. Dzięki temu uzyskamy mniej powierzchni spalonego produktu. W tym celu warto np. przenieść ruszt na wyższy poziom grilla. Można również podpiec mięso w piekarniku przed grillowaniem, a następnie położyć na grillu na kilka minut. Uzyskamy dzięki temu odpowiedni aromat i jednocześnie ograniczymy wytwarzanie szkodliwych substancji. Innym sposobem na skrócenie czasu obórki mięsa jest podzielenie go na mniejsze porcje.

Porady żywieniowe

  • Do grillowania wybierajmy przede wszystkich chude gatunki mięsa (drób, cielęcina, chuda wołowina) oraz ryby. Mięso powinno być surowe, niepeklowane, ponieważ podczas obróbki cieplnej mięsa peklowanego powstają rakotwórcze nitrozoaminy. Z kiełbas najlepsza jest kiełbasa biała, wyprodukowana bez użycia mieszaniny peklującej. Warto zastępować mięso rybami i owocami morza, w których, ze względu na mniejszą zawartość białka i krótszy czas grillowania, powstaje mniej substancji szkodliwych.
  • Skutecznym sposobem na ograniczenie wytwarzania szkodliwych substancji w mięsie podczas grillowania jest jego zamarynowanie przed pieczeniem. Dzieje się tak dlatego, że przeciwutleniacze z marynat działają ochronnie na mięso. W skład marynaty powinny wejść: składnik kwaśny (ocet winny, wino, sok cytrynowy, jogurt, sos sojowy), dobrej jakości olej (oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, rzepakowy) oraz świeże zioła, bardzo bogate w przeciwutleniacze – bazylia, oregano, mięta, rozmaryn, szałwia. Zamarynowane mięso przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki. W zależności od grubości i rodzaju mięsa, czas marynowania będzie wynosił od kilkunastu minut do kilku godzin.

Zobacz także: Gotowe teksty zaproszeń na grilla

  • Koniecznie usuń fragmenty przypalone z grillowanego mięsa, ponieważ powłoka węglowa jest źródłem substancji rakotwórczych.

Nie zapomnij zjeść sałatki z surowych warzyw oraz surowych owoców, bogatych w przeciwutleniacze, które pomogą zneutralizować szkodliwe substancje i wolne rodniki wprowadzone do organizmu z grillowanymi potrawami.

Redakcja poleca

REKLAMA