Zanim przejdziesz na dietę – praktyczne rady

Zapotrzebowanie kaloryczne powinno być dobrze obliczone. Fot. Fotolia.
A więc postanowiłeś/-aś zrobić ten krok... Przechodzisz na dietę. Masz mnóstwo chęci i oczekiwań. Masz też motywację. Zanim jednak zaczniesz, warto przemyśleć kilka spraw, żeby lepiej się przygotować do zmian, jakie cię czekają.
/ 04.07.2012 15:29
Zapotrzebowanie kaloryczne powinno być dobrze obliczone. Fot. Fotolia.

Stan zdrowia

Warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć choroby. To szczególnie ważne, jeśli borykasz się ze znaczną nadwagą lub przyjmujesz leki. Trzeba też mieć świadomość, że niektóre środki przeciwdepresyjne czy hormonalne mogą utrudniać odchudzanie.

Wybór diety

Dieta powinna być dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania oraz do skali problemu, z jakim przyszło ci się zmierzyć. Jeśli chcesz tu i ówdzie zgubić centymetr lub dwa, prawdopodobnie wystarczą niewielkie zmiany w sposobie odżywiania oraz dodatkowa dawka ruchu.

Stosowanie popularnych diet o zaniżonej kaloryczności często prowadzi do efektu jo-jo, ponieważ nie uczą one prawidłowych nawyków, wzmagają apetyt na „zakazane" produkty i jest duże ryzyko, że po zakończeniu diety będziesz jadł/-a jeszcze więcej niż przed jej rozpoczęciem.

Planuj!

Po pierwsze, planuj zakupy. Kupuj tylko to, co jest ci potrzebne. Jeśli nie masz silnej woli, nie pozwalaj sobie na zakup łakoci - ot, żeby cię nie kusiło! Na wypadek odwiedzin niespodziewanych gości miej w pogotowiu paczkę niesolonych orzechów czy bakalii.

Po drugie, zaplanuj treningi. Ustal dni i czas, jaki chcesz przeznaczyć na ćwiczenia. Jeśli do tej pory nie byłeś/-aś amatorem/-ką ruchu, wprowadzaj go stopniowo. Gdy przyzwyczaisz się do lekkiego treningu, będziesz mógł/mogła wydłużyć jego czas i częstotliwość.

Po trzecie, zaplanuj dni, w jakie będziesz się ważyć. Najlepiej żeby był to jeden dzień w tygodniu, a nie kilka razy dziennie, żeby nie denerwować się naturalnymi dobowymi wahaniami masy ciała.

Zobacz też: Jak odchudzić mężczyznę?

Grupa wsparcia

Zdecydowanie trudniej jest wprowadzać jakiekolwiek zmiany w swoim życiu bez wsparcia bliskich. Dobrze jest mieć z kim porozmawiać w chwilach zwątpienia, a najbardziej komfortową i mobilizującą sytuacją jest odchudzanie się wspólnie z przyjaciółką lub ukochanym. Wsparcie możesz też znaleźć na forach internetowych.

A jeśli twoje myśli krążą bezustannie wokół diet, utrudniając ci normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą, który pomoże ci się z tym uporać.

Na zakończenie

Zanim przystąpisz do diety, zastanów się, co zrobisz po osiągnięciu wymarzonej masy ciała. Powrót do nawyków „przeddietowego" stylu życia spowoduje powrót niechcianych kilogramów. Jeśli chcesz długo cieszyć się efektami diety, powinieneś/-naś wprowadzać zmiany "na zawsze"! (Na szczęście nie oznacza to, że już nigdy nie będziesz mogła spojrzeć na ulubione łakocie!).

Przestrzeganie zasad racjonalnej diety i regularne ćwiczenia fizyczne utrzymają twój metabolizm na przyzwoitym poziomie i z okazjonalnymi, nadprogramowymi kaloriami organizm szybko się upora. Daje to gwarancję utrzymania sportowej sylwetki.

Zobacz też: Sposoby na naturalne odchudzanie

Redakcja poleca

REKLAMA